HAKKIMIZDA
Keçi sütünün değeri anlaşılınca, süt verimi yüksek Avustralyalı Saanen keçileri İzmir-Tire'li oldu

Ege Üniversitesi ile Özel Safkan Damızlık Saanen Süt Keçisisi yetiştiriciliği sözleşmesi imzalayan Gökoğlu Çiftliği, Avustralya'dan getirdiği 107 adet Saanen keçisi ile Türkiye'de verimi yüksek keçi populasyonunu artırmak için çalışacak.

Anne sütüne en yakın olması nedeniyle son yıllarda büyük ilgi gören keçi çiftlikleri hızla büyüyor. 1952 yılından bu yana tarımla uğraşan İzmir-Tire'li Gökoğlu Çiftliği, bu konuda önemli bir adım atarak Ege Üniversitesi ile süt verimi yüksek olan Saanen cinsi keçi üretimi için sözleşme imzaladı. Bu kapsamda Avustralya'dan 107 adet Saanen keçisi getiren Gökoğlu Çiftliği, üniversite ile Türkiye'deki Saanen cinsi keçi popülasyonunun artırılması için çalışacak.

Malezya Havayolları'ndan kiralanan özel bir kargo uçağı ile Avustralya / Melbourne'den yaklaşık 27 saatlik yolculukla Ankara Esenboğa Havalimanı'na getirilen keçiler, buradan karayolu ile İzmir – Tire'ye götürüldü. Saanen keçileri uzun sağım süreleri ve günde ortalama 3,5-4,0 litreye kadar süt verme kapasiteleri ile küçükbaş hayvancılığının en verimli hayvanları arasında yer alıyor.

Ege Üniversitesi'nin "Batı Anadolu Süt Keçiciliğinin Geliştirilmesi ve Damızlık Sorunun Çözümü" projesinin iş ortaklarından olan Gökoğlu Çiftliği, yeni katılan Saanen keçileri ile keçi sütü, süt ürünleri ve damızlık konusunda önemli bir eksiği de kapatmış olacak.

Keçi sütünün faydaları
• Keçi sütü bileşimi, bebeklere sulandırılarak verildiğinde inek sütünden daha fazla olarak anne sütüne benzer yapıdadır.
• Keçi sütünün sindirimi inek sütünden daha kolaydır.
• Keçi sütü proteinin kolay hazmı, bebeklerin beslenmeleri, hasta ve sakat kimselerin diyetlerinde pratik ve özel bir yere sahiptir.
• Keçi sütünün kolay hazmı bebeklerde normal olarak zaten zor olan sindirim ve yetişkinlerde de ketozis ve karaciğer hastalıklarında ayrı bir önem taşır.
• Stres-gerginlik, sinirsel nedenlerle hazımsızlık ve kabızlık durumlarında da yüksek B1 ve B2 vitamin içeriği nedeniyle yararlı olmaktadır.
• Peptik Ülserlerin tedavisinde keçi sütünün yüksek "buffer" özelliği yarar sağlar.
• Özellikle bebeklerde sık görülen ve ani ölümlere de neden olabilen inek sütü ve ürünlerine olan alerjik durum keçi sütü için geçerli değildir.
• Keçi sütünün düzenli olarak tüketilmesinin, egzema, astım, sindirim rahatsızlıkları, varisle ilgili bazı rahatsızlıkların ve alerjik durumların tedavisine yararı olmaktadır.
• Keçi sütünün yüksek fosfat içeriği, ülkemiz gibi yeterince et ve balık tüketemeyen toplumlarda beslenmeye önemli bir katkı sağlar.

Gökoğlu Çiftliği hakkında

1952 yılında kurulan Gökoğlu Çiftliği, ülkemizde küçükbaş hayvancılığın yeteri kadar gelişmediği, nitelikli damızlık ve sağlıklı hayvan sayısının kısıtlı olduğundan yola çıkarak hem sağlıklı süt üretmek hem de damızlık hayvan yetiştirmek üzere en modern teknolojileri kullanmaktadır.
www.gokogluciftligi.com.tr

Ayrıntılı bilgi için:

Kontak: Mehmet Halas Gökoğlu (Kurucu)
e-mail: halasg@gokogluciftligi.com.tr
Cep: 0532 247 51 05
Ofis: 0232 512 19 05

22 dönüm zeytinlik üzerine kurulu tesisimizde 3.000 m2 yarı açık ağır sistemi kullanılmaktadır. Ayrıca doğumlar için bireysel alanlar ve oğlakların rahatça büyümesi için kapalı alanlar mevcuttur.
Süt beslenmemizde çok önemli yeri olan hayvansal kaynaklı bir üründür. Özellikle bebeklerin, büyüme çağındaki çocukların beslenmesinde, kas ve iskelet sistemlerinin gelişmesinde, menopoz dönemine girmiş olan hanımlarda ortaya çıkan ...